Home » Novinky a zajímavosti » Senioři boří stereotypy ve street artu

Senioři boří stereotypy ve street artu

lata

Když si většina z nás představí, jak seniorů tráví svůj čas v důchodu, jistě si nikdo z nás nevybaví jak se naši prarodiče těší street artu, nebo dokonce stříkají svou značku v okolí města. Nicméně  v Portugalsku je nová tvůrčí dílna, která vyučuje starší  obyvatele všechno o street artu. Lata 65 je pravděpodobně světově nejvíce zajímavý graffiti gang. Nové městské semináře se tím snaží prolomit stereotypy a ageismus.

lata 2

Organizace, která sídlí v Lisabonu, nabízí starším občanům možnost proměnit se v pouliční umělce, a workshopy se staly ve městě velmi populární. Graffitti  přináší barvu a šarm do jinak zchátralých čtvrtí. Architektka a zakladatelka Lata 65 Lara Pebble Rodrigues, vysvětluje, že cílem je představit street art seniorům, a používat jej jako nástroj k překlenutí propasti mezi generacemi.

lata 3

Lata 65 měly byt původně jednorázové dílny, ale nadšení a kreativita studentů byla obrovská, a tak se ambice projektu rozšířily. Lara se tedy rozhodla pokračovat v jízdě workshopů a sdílet svou vášeň pro městskou umění s Lisabonskými seniory.

Výstřední výtvarné dílny učí starší generaci nejprve teoretické znalosti o street artu. Jakmile “žáci” cítí sebejistotu ve svých návrzích, jdou ven se sprejem malovat své návrhy na volných místech ve městě. Skupina říká, že jejich cílem je demokratizovat street art, tím jej dostat k různým věkovým skupinám a nechat každého vyzkoušet formu výrazu, která je obvykle vyhrazena pro mladé.

lata 4

Jedna studentka, D. Lurdes také známá jako Armando, říká: “Teď se dívám na stěny jinýma očima, teď vím, co je v ulicích přede mnou.” Jiná studentka dodává: “Když jesem tady nepřemýšlím o hodinách a dnech které mi ještě zbývají.

Semináře jsou rozděleny do čtyř modulů, nejprve učí studenty o street artu, a pak postupují k navrhování značek a nakonec přejdou k barevným nástěnným malbám. Každý workshop muže navštěvovat maximálně 15 lidí, aby zajistily, že je každému studentovi věnována dostatečná pozornost.

lata 5

Cílem Lata 65 bylo dokázat, že je možné motivovat seniory prostřednictvím městského pouličního umění, a všichni se shodují, že se to rozhodně podařilo.

Zdroj: telegraph.co.uk

Krátká URL: http://www.maxfun.cz/?p=5081

Příspěvek od dne 2 Čer 2015. Rubriky Novinky a zajímavosti. Můžete sledovat tyto komentáře RSS 2.0. Můžete zanechat komentář pro tento příspěvek

 

Můžete zanechat komentář

Čeština‎EnglishFrançaisDeutschMagyarItalianoPolskiРусскийEspañol

 

 

AKTUÁLNÍ ZPRÁVY

 

POSLEDNÍ VIDEA


© 2020 MaxFun – Maximální Zábava. All Rights Reserved.TOPlistTOPlist Přihlásit se - Kontakt: admin@maxfun.cz